Uzywanie Obrazu Vmware Dystrybucji

Cdlinux.pl VMware 1.0 jest specjalnie przygotowaną wersją dystrybucji, która może być uruchomiona na maszynie wirtualnej VMware. Dzięki temu można uruchomić cdlinuksa bezpośrednio w systemie MS Windows.

Maszyna wirtualna jest to program, który tworzy środowisko do uruchamiania innych systemów operacyjnych. System uruchomiony na maszynie wirtualnej "myśli", że działa na rzeczywistym sprzęcie, podczas gdy w istocie pracuje na sprzęcie wirtualnym, "udawanym" przez odpowiednie oprogramowanie.

Dodatkowe oprogramowanie

Przed rozpoczęciem pracy z tą wersją dystrybucji należy, oprócz pobrania ze strony projektu pliku z obrazem dystrybucji (cdlinux-vmware-1.0.7z), zainstalować dwa darmowe programy:

Rozpoczęcie pracy z dystrybucją cdlinux.pl-vmware

  1. Rozpakuj w wybranym katalogu pobrany plik ''cdlinux-vmware-1.0.7z'', za pomocą programu 7zip. W wyniku tej operacji powstanie katalog ''cdlinux'', zawierający kilka plików o łącznej pojemności 4,5GB.
  2. Przejdź do stworzonego katalogu ''cdlinux'' i kliknij dwukrotnie plik CDLinux.pl.vmx, z ikoną przedstawiającą trzy kwadraciki.
  3. Uruchomiony zostanie program maszyna wirtualna ''VMware Player'' i rozpocznie się ładowanie dystrybucji ''cdlinux.pl''. vmware1.png
  4. Po zakończeniu etapu uruchamiania dystrybucji, zostaniesz poproszony o zmianę hasła użytkownika ''root'' i wybór sposobu logowania i uruchamiania trybu graficznego. vmware2.jpg
  5. W przypadku gdy nie wybrałeś automatycznego logowania, pojawi się prośba o wpisanie nazwy użytkownika (''root'') i ustawionego hasła.
  6. Po zalogowaniu się do trybu tekstowego można przejść do środowiska graficznego poprzez wydanie polecenia
startx
vmware3.jpg

Porady

  • W celu przełączenia do trybu pełnoekranowego należy nacisnąć klawisze
Control+Alt+Enter
  • Rozdzielczość można dopasować w programie cdlcenter.
  • Kursor powinien „luźno” przechodzić między „cdlinuksem”' a Windowsem, jednak jeśli zatrzyma się w okienku dystrybucji należy nacisnąć
Control+Alt
  • W programie „VMware Player” zamiast kombinacji Control+Alt+Delete w wirtualnych maszynach należy używać
Control+Alt+Insert
O ile nie zaznaczono inaczej, treść tej strony objęta jest licencją Creative Commons Attribution-ShareAlike 3.0 License